„Ще изпитвам ли болка, докато нося брекети?”, „Ще мога ли да говоря и да се храня нормално?”, „Какво да правя, ако алайнерите са ми неудобни?”.
Ако и ти си задаваш тези и още много въпроси – не си сам! Ние – от дентална клиника д-р Бонева, всеки ден се срещаме с пациенти, които мечтаят да се усмихват широко и уверено, без да прикриват зъбите си. Често обаче те изпитват притеснения, че ортодонтското лечение ще бъде болезнено, неудобно или трудно ще се адаптират към него.
Истината е, че в началото брекетите и алайнерите могат да ти създават дискомфорт и да ти отнеме време да свикнеш с тях. Затова в тази статия ще ти дадем практични съвети и насоки как по-бързо и спокойно да се приспособиш към тях.
Какво трябва да знаеш за брекетите?
Функцията на брекетите е да възстановят правилната подредба и естетика на зъбите в устната кухина. Те представляват специални приспособления, които се залепят към повърхността на зъбите. Най-често са изработени от метални сплави, но има и други по-естетични варианти като керамични и сапфирени брекети.
По време на залепянето на брекетите не се усеща никаква болка, понеже те сами по себе си не извършват преместване на зъбите. Това, което ги мести е дъгата, която се поставя в самите брекети. Тя оказва постоянен натиск върху зъбите, за да ги премести в правилна позиция.
Затова е нормално при поставянето й да изпиташ известно раздразнение и дискомфорт. Първите 3 дни са най-предизвикателни – могат да се появят от леки болки до затруднение с говора и храненето. Възможно е и да се появи възпаление или малки ранички по меките тъкани, заради триенето на метала в тях.
Ако чувстваш силна болка след поставянето или през първата седмица, твоят ортодонт ще ти препоръча да вземеш болкоуспокояващо.
Това се дължи не само на натиска, които те упражняват, а и на това, че на устната кухина й трябва време, за да свикне с тях.
Как да свикнеш да носиш брекети?
През този период е важно да се спазват препоръките на ортодонта, за да свикнеш по-бързо с брекетите и да отшуми дискомфортът. Всеки професионалист ще ти препоръча да:
Нанасяш ортодонтски восък
Ортодонтски восък, понякога наричан восък за брекети, може да бъде огромна помощ през първата седмица от ортодонтското лечение. През първите дни, може да забележиш раздразнения от вътрешните страни на бузите, устните и езика. Това е нормално и след няколко седмици устата ще свикне с новото устройство и раздразнението ще изчезне.
Междувременно ортодонтския восък ще ти помогне да свикнеш по-бързо. Необходимо е внимателно да изсушиш зоната, която те притеснява и да отчупиш малко парче восък. Разтрий го леко между пръстите си, оформяйки малко топче и го постави върху брекетите.
Този прост трик ще те предпази от раздразнението и образуването на рани.
Правиш гаргара със студена вода
Друг начин да се справиш с раздразнението е като изплакваш устата си със студена вода. Много ортодонти използват дъги, които се активират от топлината в устата. Това е лесен и ефективен начин да облекчиш раздразнението, докато постепенно свикнеш с новото усещане.
Консумираш подходящи напитки и храни
Както вече споменахме – веднага след поставянето и особено през първата седмица, венците и зъбите ти ще бъдат по-чувствителни и възпалени. Препоръчително е да избягваш прекомерното дъвчене, защото ще предизвика допълнително напрежение и ще усили дискомфорта.
Затова е силно препоръчително да се придържаш към меки храни и студени напитки, които няма допълнително да ги раздразнят. Например -картофено пюре, крем супи, кисело мляко, зрели банани, бъркани яйца, млечни шейкове, смутита, сладолед и други пюрирани храни.
С времето чувствителността ще намалее и постепенно ще можеш да се върнеш към по-разнообразна диета. Въпреки това е необходимо да се избягват твърди и лепкави храни като дъвчащи бонбони, карамел и други, тъй като могат да повредят брекетите.
Поддържаш добра орална хигиена
Едно от нещата, които може да ти се сторят най-необичайни в началото, е миенето на зъбите и почистването с конец.
Въпреки че първоначално може да изглежда неудобно и дори объркващо, не позволявай това усещане да те обезкуражи. Пластините и телчетата на брекетите задържат храна и плака.
За да свикнеш по-бързо да се справяш с тази задача, ние ти препоръчваме:
- Мий зъбите си сутрин, след всяко хранене и преди лягане за поне три минути като използваш паста с флуорид.
- Ако си навън и си си забравил четката, изплакни обилно устата си след хранене и измий зъбите си, когато се прибереш.
- Използвай четка за зъби с мек косъм и умерен натиск. Четката трябва да е наклонена под ъгъл от 45 градуса, когато четкаш горната и долната част на брекетите.
- Обърни внимание и на линията на венците си. Почисти всички повърхности на всеки един зъб и зад кътниците.
- Използвай конец за зъби поне веднъж дневно. Може да използваш и ортодонтски конец, за да направиш процеса по-лесен, особено докато свикнеш с брекетите.
Направиш масаж на венците
Друг начин да се справиш с лекото подуване и болезненост на венците е да облегчиш напрежението като им направиш масаж. По този начин, се стимулира кръвообръщението и се подпомага естественият оздравителен процес на тъканите. Редовният масаж може да намали чувствителността, да облекчи възпалението и да ускори адаптацията към брекетите.
Можеш да използваш пръсти или мека силиконова четка за венци и масажирай зоните с леки кръгови движения. Подходящ момент да го направиш е, когато миеш зъбите си или почистваш брекетите от задържаната храната. За още по-добър ефект, можеш да го комбинираш с изплакване със солена вода.
Носи протектор за уста
Ако си професионален атлет, спортуваш активно или извършваш физическа дейност, която може да доведе до удар в лицето, задължително носи предпазител. Това ще предпази не само брекетите, а и вътрешността на устата от нараняване при получаването на директен удар.
Когато избираш предпазител, избери такъв, който е предназначен за ортодонтско лечение или поръчай специален, които да пасне на твоите брекети и зъби.
Какво трябва да знаеш за алайнерите?
Докато традиционните брекети могат да изглеждат по-забележими и да се усещат странно в устата, алайнерите предлагат по-удобна и естетична опция за ортодонтско лечение.
Прозрачната им структура ги прави почти невидими, което ги превръща във все по-популярен избор сред пациентите, които търсят по-дискретен начин да коригират усмивката си.
Те, също като брекетите, се изработват индивидуално, според нуждите Ви. Но за разлика от тях, не се залепват по повърхностите, а прилягат плътно по зъбите, без метални елементи и остри ръбове. Това ги прави по-комфортни за носене и свикване с тях е значително по-лесно.
Благодарение на гладкия им дизай, те не дразнят меките тъкани и обикновено причиняват по-малко болка в периода на адаптация.
Допълнително предимство е, че могат да се свалят при хранене или почистване на зъбите, което улеснява спазването на добра хигиена и позволява по-голяма гъвкавост в ежедневието. Въпреки това те не са подходящи за всеки случай. При по-сериозни ортодонтски проблеми, като силно изкривени зъби, неправилни захапки или необходимост от преместване на зъби в по-голям мащаб, ортодонтът може да препоръча лечение с брекети.
Как да свикнеш да носиш алайнери?
Възможно е в началото да изпитваш странно усещане, че алайнерите натискат зъбите ти. Това не бива да те притеснява – този дискомфорт е напълно нормален и обикновено продължава няколко дни. Този натиск не е болезнен – по-скоро напомня за леко стягане, което показва, че зъбите ти започват да се преместват.
С всеки изминал ден ще свикваш все повече с усещането, а адаптацията ще става по-лесна. За да свикнеш по-бързо с тях ти препоръчваме да ги:
Носиш редовно
Ако искаш перфектна усмивка, не бива да позволяваш на първоначалния дискомфорт да те притеснява. Необходимо е да знаеш, че трябва да носиш своите алайнери колкото е възможно повече, особено през първите няколко дни.
Можеш бързо да се адаптираш към тях, ако следваш правилото да ги носиш по 22 часа на ден. Затова много зъболекари препоръчват да ги махаш само, когато си миеш зъбите или се храниш и да ги поставяш отново възможно по-скоро, за да получиш добри резултати от лечението.
Почистващ старателно
Ако не ги почистваш добре, те могат да се обезцветят или да започнат да отделят неприятна миризма. Причината е, че когато ги носиш постоянно по тях се натрупват бактерии, слюнка и плака, което създава отлична среда за развитие на микроби и възпаления.
Това ще повлияе не само на свежестта на дъха ти, а и може да доведе до възпаления на венците и да удължи периода на адаптация.
Затова е добре да си създадеш навик да го правиш поне по 2 пъти на ден – най-добре сутрин и вечер, когато миеш и зъбите си. Можеш да използваш антибактериална паста и четка за зъби с мек косъм, предназначена за почистване на алайнери. Избягвай да използваш абразивни вещества, защото могат да ги надраскат и да създадат зони, в които да се събират бактерии.
А ти имаш ли проблем със свикването с алайнери или брекети?
Сподели с нас в коментарите и ние с удоволствие ще ти помогнем с професионален съвет!
Запиши удобен час бързо и лесно онлайн или с обаждане на телефон: +359 877 886 816.